Operational Honours and Awards

#1
Anyone know anyone here ?

Honours and Awards to members of the Armed Forces for service in Northern Ireland, the former Yugoslavia, Afghanistan, Sierra Leone, Iraq (No Fly Zone), and the Congo, during the period 1 October 2002 to 31 March 2003, and for miscellaneous non-operational incidents.

NORTHERN IRELAND
Officer of the Most Excellent Order of the British Empire

Lieutenant Colonel William Mark CAMPBELL
The Royal Irish Regiment

Lieutenant Colonel James Richard HOCKENHULL MBE
Intelligence Corps

Member of the Most Excellent Order of the British Empire

Colour Sergeant William George REID
Royal Marines

Captain Paul Anthony COLLISTER
The Cheshire Regiment

Warrant Officer Class 1 Ralph George GRAY
The Royal Anglian Regiment

Major David Robert ORR EWING
The Black Watch

Warrant Officer Class 2 Paul PLOWMAN
The Princess of Wales's Royal Regiment

Corporal Irene VAUGHAN
The Royal Irish Regiment

Squadron Leader Michele Louise CROSSMAN
Royal Air Force

Queen's Gallantry Medal

Warrant Officer Class 2 Nigel James BRADLEY
The Royal Irish Regiment

Corporal Jonathan Stuart HOLLINGSWORTH
The Parachute Regiment

Staff Sergeant Stephen Andrew PARKER
The Royal Logistic Corps

Queen's Commendation for Bravery

Corporal Paul George McINTOSH
Royal Marines

Lance Corporal Matthew Robin BALL
Royal Army Veterinary Corps

Corporal Jason Allan BOWDEN
Intelligence Corps

Lance Corporal Graeme CARR
The Parachute Regiment

Sergeant Iain Angus MACLACHLAN
The Royal Highland Fusiliers

Sergeant Colin Lee NUFER
The Royal Green Jackets

Warrant Officer Class 2 Roger PEARSON
The Royal Logistic Corps

Warrant Officer Class 1 Robert Victor PRICE QGM
Army Physical Training Corps

Sergeant Jeremy Robert SMITH
The Royal Anglian Regiment

Queen's Commendation for Valuable Service

Corporal Craig Thomas ANDERSON
The Royal Highland Fusiliers

Warrant Officer Class 2 Matthew John BARD
The Cheshire Regiment

Lieutenant Colonel Alexander Thomas BOYD MBE
The Royal Logistic Corps

Major Katharine Mary BROOMFIELD
Adjutant General's Corps (Staff and Personnel Support Branch)

Warrant Officer Class 2 Brian Headrige CALDER
The Royal Logistic Corps

Captain Nicholas George CALDER
The Argyll and Sutherland Highlanders

Warrant Officer Class 2 David CAMPBELL
The Royal Irish Regiment

Warrant Officer Class 2 Christopher DAVIES
Royal Corps of Signals

Major Charles Marcus Ross ELMHIRST
Scots Guards

Lieutenant Colonel Edgar Carl FELDMANIS
Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

Staff Sergeant Stephen John GRIFFITHS
Royal Corps of Signals

Captain Kenneth William HANNAH MBE BEM
The Parachute Regiment

Corporal John Edward HULME
The Parachute Regiment

Lieutenant Colonel Roland John LADLEY MBE
The Royal Anglian Regiment

Major Rachel Elizabeth PARKER
The Royal Logistic Corps

Staff Sergeant Ian Christopher NOBLE
Royal Corps of Signals

Colonel James Ian Stuart PLASTOW MBE
The Royal Green Jackets

Major David Simon POWELL
The Royal Logistic Corps

Corporal Mark Lawren POWELL
The Parachute Regiment

Corporal Charlotte Anne Rebecca WALLEDGE
Adjutant General's Corps (Staff and Personnel Support Branch)

Flight Lieutenant Andrew PALMER
Royal Air Force

FORMER YUGOSLAVIA

Member of the Most Excellent Order of the British Empire

Sergeant Justin Ian GRATTAN
The Staffordshire Regiment

Corporal Eric Gordon WIND
The Royal Scots

Queen's Commendation for Valuable Service

Captain Karen Jane Lesley CZERNIK
Adjutant General's Corps (Educational and Training Services Branch)

Sergeant Nicholas Andrew HILL
Royal Corps of Signals

Captain Andrew David LUMLEY
The Royal Scots

Lieutenant Robert Kenneth Stewart MUIR
The Royal Scots

Lance Corporal Shaun William O'NEILL
Corps of Royal Engineers

Sergeant Andrew James WILLIAMS
The Royal Logistic Corps

Corporal Gareth John WOOLLEY
Royal Corps of Signals

AFGHANISTAN

Member of the Most Excellent Order of the British Empire

Sergeant Richard John POWELL
Adjutant General's Corps (Royal Military Police)

Queen's Commendation for Valuable Service

Captain Christopher Paul BARRETT
Corps of Royal Engineers

Major David Ronald McNEIL
The Parachute Regiment Territorial Army

Captain Peter David TALBOT-JONES
The Parachute Regiment Territorial Army

IRAQ (No Fly Zone)

Member of the Most Excellent Order of the British Empire

Squadron Leader Joanna Mary KHAN
Royal Air Force

Distinguished Flying Cross

Flight Lieutenant James Edward HEALD
Royal Air Force

Queen's Commendation for Valuable Service

Captain Shaun Peter JONES
Royal Fleet Auxiliary

Flight Lieutenant Graham Alan PEMBERTON
Royal Air Force

Wing Commander Mark Lee ROBERTS MBE
Royal Air Force

Flight Lieutenant Vanessa Jasmin Kathleen SHORT
Royal Air Force

SIERRA LEONE

Member of the Most Excellent Order of the British Empire

Major Mark Jonathan EDKINS
The Devonshire and Dorset Regiment

CONGO

Officer of the Most Excellent Order of the British Empire

Lieutenant Colonel Thomas Frederick Barry BARNWELL
Royal Marines Reserve

Colonel Timothy John Paul WATTS
Late Royal Corps of Signals

MISCELLANEOUS NON-OPERATIONAL AWARDS

Air Force Cross

Flight Lieutenant Kevin Peter BERRY
Royal Air Force

Flight Sergeant John William CARRIGAN
Royal Air Force

Sergeant Neil James HARRISON
Royal Air Force

Queen's Commendation for Bravery

Leading Air Engineering Mechanic Gene David Sean KELLEY

Leading Airman (Aircraft Handler) Kevin LATCHAM

Lance Corporal Ryan Phillip DAVIES
The Princess of Wales' Royal Regiment

Private Stuart Andrew DUFF
The Princess of Wales' Royal Regiment

Lance Corporal Benedict James Lawson JOHNSON
The Princess of Wales' Royal Regiment

Private Simon Mark POLAND
The Princess of Wales' Royal Regiment

Sergeant Stephen Matthew BRIGGS
Royal Air Force

Corporal David Stewart TOLLEY
Royal Air Force

Corporal Stuart Charles WEYMAN
Royal Air Force

Queen's Commendation for Bravery in the Air
Sergeant Timothy Paul GILBERT
Royal Air Force
 

Latest Threads

Top