New Years Honours List

Discussion in 'Current Affairs, News and Analysis' started by Soldier_Why, Jan 7, 2004.

Welcome to the Army Rumour Service, ARRSE

The UK's largest and busiest UNofficial military website.

The heart of the site is the forum area, including:

  1. Soldier_Why

    Soldier_Why LE Moderator

    Full list can be found here - http://www.modoracle.com/honours_awards/new_year.doc

    MILITARY DIVISION OF THE MOST
    HONOURABLE ORDER OF BATH
    As Knight Commander
    Lieutenant General John Panton Kiszely MC
    Late Scots Guards
    As Companions
    The Venerable John Blackburn QHC
    Royal Army Chaplains’ Department
    Major General Peter Gilchrist
    Late Royal Tank Regiment

    MILITARY DIVISION OF THE MOST EXCELLENT
    ORDER OF THE BRITISH EMPIRE
    As Commanders
    Colonel Peter Davies
    Late Royal Regiment of Wales
    Colonel Thomas Michael Fitzalan Howard OBE
    Late Scots Guards
    Brigadier Christopher Glyn Sheridan Hughes OBE
    Late The Staffordshire Regiment
    Major General James Michael Shaw MBE
    Late Royal Corps of Signals
    Colonel Stephen Owen Thomas
    Late Royal Regiment of Artillery

    Brigadier Donald Ruthven Wilson
    Late Black Watch
    As Officers
    Lieutenant Colonel Michael Patrick Biegel
    The Green Howards, Territorial Army
    Lieutenant Colonel Patrick Campbell Curry
    Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers
    Acting Colonel Andrew Michael Flint TD
    City and County of Bristol Army Cadet Force
    Lieutenant Colonel Neale John Webster Moss
    Army Air Corps
    Acting Lieutenant Colonel Donald Grant Ross
    The Argyll and Sutherland Highlanders Cadet Battalion, Army Cadet Force
    Acting Colonel Robert Alan Sharp
    Royal Corps of Signals
    Lieutenant Colonel Paul Martin Smith
    The Royal Logistic Corps
    Lieutenant Colonel Ian Noel Antony Thomas
    The Royal Gurkha Rifles

    Lieutenant Colonel Roderick George Thomas
    Royal Corps of Signals
    Lieutenant Colonel Anthony Wallace Thornburn MBE
    The Devonshire and Dorset Regiment
    Lieutenant Colonel Colin Kinnaird Walker MBE
    Corps of Royal Engineers
    Lieutenant Colonel Mark Evan Waring
    Royal Regiment of Artillery
    Lieutenant Colonel Philip Richard Williams
    Royal Regiment of Artillery
    As Members
    Captain Keith James Anderson
    Small Arms School Corps
    Major (Queen’s Gurkha Officer) Laxmibhakta Bantawa
    The Royal Gurkha Rifles
    Acting Major Frances Theresa Bilton
    Shropshire Army Cadet Force
    Major Andrew Jonathan Paul Bourne
    The Royal Gurkha Rifles
    Major Alistair Duncan Boyle
    Corps of Royal Engineers
    Major Richard Patrick Brent
    Corps of Royal Engineers
    Staff Sergeant Darren Patrick Edward Bryce
    Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers
    Acting Major Kenneth Reginald Bustard
    Sussex Army Cadet Force
    Sergeant Adrian Mark Collins
    Royal Regiment of Artillery
    Major Richard John Courteney–Harris
    The Queen’s Lancashire Regiment
    Acting Lieutenant Colonel Phillip Ralph Couser
    The Royal Logistic Corps
    Warrant Officer Class 2 Roy Herbert Deal
    Adjutant General’s Corps (Staff and Personnel Support)
    Lance Corporal Corin Ashley Donaldson
    Royal Corps of Signals
    Warrant Officer Class 1 Paul Edward Fletcher
    The Royal Logistic Corps
    Major Ludwig Karl Ford
    Royal Regiment of Artillery
    Corporal James Sean Frendo
    The Royal Gibraltar Regiment
    Captain Patricia Lorraine Gibson
    Queen Alexandra’s Royal Army Nursing Corps
    Captain Amarjit Singh Gill
    Berkshire Army Cadet Force
    Honorary Major Dillikumar Gurung
    The Royal Gurkha Rifles
    Warrant Officer Class 2 Adrian Holcombe
    The Devonshire and Dorset Regiment
    Major Robert Leslie Holt
    Royal Corps of Signals, Territorial Army
    Major Eric Ingram
    Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers, Territorial Army
    Warrant Officer Class 1 Harry David Bidribb Irving
    Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers
    Major Anthony Vaughan Jones
    The Royal Welsh Regiment, Territorial Army
    Major Richard Jones
    The Royal Logistic Corps
    Warrant Officer Class 1 Lawrence Kerr
    Scots Guards
    Captain Susan Carol Little
    The Royal Logistic Corps

    Major Colin Thomas McClean
    Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers
    Major Gerald Raymond McCourt
    The Royal Logistic Corps
    Major Wayne Bernard Morgan
    Army Physical Training Corps
    Staff Sergeant Stuart Christopher Nellist
    Adjutant General’s Corps (Staff and Personnel Support)
    Major Frank Morgan Philip
    The Highlanders
    Warrant Officer Class 2 Martyn Andrew Redfearn
    Corps of Royal Engineers
    Major Kenneth Frank Reece TD
    The Royal Logistic Corps, Territorial Army
    Acting Lieutenant Colonel Malcolm David Render
    Yorkshire (North & West) Army Cadet Force
    Sergeant Christine Ann Rooney
    Adjutant General’s Corps (Staff and Personnel Support)
    Warrant Officer Class 2 Stephen James Savage
    The Royal Green Jackets
    Major Michael David William Schofield
    Corps of Royal Engineers
    Major Mark James Spandler
    The Royal Gloucestershire, Berkshire and Wiltshire Regiment
    Warrant Officer Class 1 David Mark Steer
    Intelligence Corps
    Staff Sergeant Patrick Nigel Thomas
    Adjutant General’s Corps (Staff and Personnel Support)

    Acting Major David Melville Thompson
    Trinity School Combined Cadet Force
    Sergeant Maureen Ann Tucker
    Adjutant General’s Corps (Staff and Personnel Support)
    Major John Stamford Morton Tulloch
    Royal Regiment of Artillery
    Major Dennis George Vincent
    The Royal Anglian Regiment
    Major Glyn Walker
    Royal Army Medical Corps
    Staff Sergeant Mark Ian Watts
    Adjutant General’s Corps (Military Provost Staff)
    Warrant Officer Class 2 Patrick Thomas Weir
    Adjutant General’s Corps (Military Provost Guard Service)
    Staff Sergeant Anthony Stephen Wheeler
    Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers
    Major Keith Jeffrey Willder
    Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers
    Major Andrew Mark Wright
    The Parachute Regiment

    QUEEN’S VOLUNTEER RESERVES MEDAL
    Warrant Officer Class 1 William David Cainan
    Corps of Royal Engineers Territorial Army
    Warrant Officer Class 2 Angus Storrar Clarke
    Tayforth Universities Officers’ Training Corps
    Major Paul Anthony Gee TD
    Adjutant General’s Corps (Staff and Personnel Support) Territorial Army
    Major Peter Douglas Griffiths
    The Light Infantry Territorial Army
    Corporal Richard Thomas George Morgan
    Corps of Royal Engineers Territorial Army
     
  2. How come me MIA isn't on it?
     
  3. Soldier_Why

    Soldier_Why LE Moderator

    Because doofus, they don't publish the names of the deep, deep, deep under-cover, special ops, black-bag, wetworks, black masking tape across the eyes type of guys do they?