NEW YEARS HONOURS LIST 2010

Discussion in 'The Intelligence Cell' started by bt80, Dec 31, 2009.

Welcome to the Army Rumour Service, ARRSE

The UK's largest and busiest UNofficial military website.

The heart of the site is the forum area, including:

  1. ARMY


    --------------------------------------------------------------------------------

    APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST HONOURABLE ORDER OF THE BATH

    As Knight Commanders

    Lieutenant General William Raoul ROLLO CBE
    Late The Blues and Royals (Royal Horse Guards and 1st Dragoons)

    Lieutenant General Alexander Richard David SHIRREFF CBE
    Late The King's Royal Hussars

    As Companions

    Major General Simon Francis Neil LALOR TD
    Late The Honourable Artillery Company Territorial Army

    Lieutenant General Simon Vincent MAYALL
    Late 1st The Queen's Dragoon Guards

    Lieutenant General Peter Thomas Clayton PEARSON CBE
    Late The Royal Gurkha Rifles

    APPOINTMENT TO THE MOST DISTINGUISHED ORDER OF SAINT MICHAEL AND SAINT GEORGE

    As Companion

    Brigadier Stephen Frederick SHERRY OBE
    Late Corps of Royal Engineers

    PROMOTIONS IN AND APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE

    As Commanders

    Colonel Mark CUTHBERT-BROWN
    Late Adjutant General's Corps (Royal Military Police)

    Colonel David James EADIE
    Late The Queen's Royal Lancers

    Colonel Christopher William MANNING
    Late Army Air Corps

    Brigadier Simon John MARRINER MBE
    Late Adjutant General's Corps (Staff and Personnel Support Branch)

    Colonel Michael Peter McGregor STEWART QHS
    Late Royal Army Medical Corps

    As Officers

    Lieutenant Colonel Allan BARNES
    Coldstream Guards

    Colonel John ETHERINGTON
    Royal Army Medical Corps

    Lieutenant Colonel Alexander Gilbert Carew HATHERLEY
    Grenadier Guards

    Colonel Ian David MACLEOD
    Bedfordshire and Hertfordshire Army Cadet Force

    Colonel Iain George David MOLES QVRM TD
    Late Royal Army Medical Corps Territorial Army

    Lieutenant Colonel Leanda Jane PITT TD
    The Royal Logistic Corps Territorial Army

    Lieutenant Colonel John Richard James POWELL
    The Princess of Wales's Royal Regiment

    Lieutenant Colonel Mark Reginald RUSBY
    The Mercian Regiment

    Lieutenant Colonel Andrew John TESKEY
    Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

    As Members

    Warrant Officer Class 2 Justin Mark BROOKS
    Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

    Major Neil James Mark BUDD
    Royal Regiment of Artillery

    Major Hugh CAMPBELL-SMITH
    The Royal Dragoon Guards

    Major Richard Ronald COOMBER
    Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

    Major Jonathan Edward CUNNINGHAM
    The Yorkshire Regiment

    Major Robert Anthony DAVIES
    The Duke of Lancaster's Regiment

    Major Mark Christopher Preston ELLWOOD
    The Mercian Regiment

    Lieutenant Colonel Michael Richard ELVISS
    Royal Regiment of Artillery

    Major Graham Roy EMOND
    Devon Army Cadet Force

    Major Christopher GILL
    Army Air Corps Territorial Army

    Major Paul HARRISON
    Royal Regiment of Artillery

    Captain Philip John HAWKINS
    The Royal Logistic Corps

    Warrant Officer Class 1 Anthony Mark HOBBINS
    The Parachute Regiment

    Staff Sergeant Gary HOLDHAM
    Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

    Warrant Officer Class 1 Charles Henry James HOLDSWORTH
    The Royal Logistic Corps

    Sergeant Barry JOHN
    The Royal Welsh

    Captain Susan KING
    Royal Corps of Signals

    Major Joanna Catherine MAYNARD
    Royal Corps of Signals

    Captain Richard Andrew PETERS
    Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

    Warrant Officer Class 2 Damien Daniel PLACE
    The Royal Irish Regiment

    Warrant Officer Class 2 Iestyn David PLUMMER
    The Parachute Regiment

    Major James Samuel Robert PRIEST
    The Royal Logistic Corps

    Major Jonathan Howard SCOTT
    Corps of Royal Engineers

    Major Jeremy Edward Gavin SHARPE
    Royal Regiment of Artillery

    Warrant Officer Class 2 Paul Philip SHIPLEY
    Royal Regiment of Artillery

    Major Oliver William STOKES
    The Princess of Wales's Royal Regiment

    Major Sonya Adams SUMMERSGILL
    The Royal Logistic Corps Territorial Army

    Major Alasdair James Eli TRUETT
    The Parachute Regiment

    Captain Thomas Georg John TUGENDHAT
    Intelligence Corps Territorial Army

    Lieutenant Colonel Colin Richard James WEIR
    The Royal Irish Regiment

    Major Robert John WELLS
    The Princess of Wales's Royal Regiment

    Major Christopher James WHITE
    Surrey Army Cadet Force

    Lieutenant Colonel John WILSON
    Cumbria Army Cadet Force

    ROYAL RED CROSS

    Second Class

    Major John CLARK
    Queen Alexandra's Royal Army Nursing Corps

    QUEEN'S VOLUNTEER RESERVES MEDAL

    Major Mark BROTHERSTON
    Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers Territorial Army

    Major John Francis BYRNE
    Royal Corps of Signals Territorial Army

    Lieutenant Colonel Raymond Griffiths HUGHES TD
    The Duke of Lancaster's Regiment Territorial Army

    Colour Sergeant Arthur Albert LITTLE
    The Princess of Wales's Royal Regiment Territorial Army

    Colonel Stephen John POTTER TD
    Late Royal Corps of Signals Territorial Army